مهر ۳۰، ۱۳۸۹

کلاودیا روت رئیس فراکسیون حزب سبز آلمان: ما نقض حقوق بشر در ایران را فراموش نکردیم

کلاودیا روت: «برای من گذشته از دو شهروند آلمانی، بردن نام زندانیانی مانند نسرین ستوده، وکیل، عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و ابراهیم یزدی، وزیر خارجه‌ی سابق ایران در برابر کسانی که ادعا می‌کنند حقوق بشر در ایران نقض نمی‌شود، مهم بود. همچنین سرنوشت فعالان دانشجویی مانند مجید توکلی یا روحانیانی مانند آیت‌الله کاظمینی بروجردی و بهاییانی که به حبس‌های طولانی محکوم شدند، برای من مهم بود.»
کلاودیا روت، از رهبران حزب سبزها و رئیس فراکسیون این حزب در پارلمان آلمان، روز جمعه (۲۲ اکتبر / ۳۰ مهر) پس از بازگشت از تهران درباره‌ی اهداف سفر ۵ روزه‌به تهران، به دویچه وله گفت: «هدف این سفر شکستن سکوت سنگین حاکم و ایجاد زمینه‌ای برای روبه‌رو شدن با مقام‌های ایرانی بود. مهم‌ترین هدف ما دادن این پیام به جامعه‌ی مدنی ایران بود که ما آ‌ن‌ها و "جنبش سبز" را فراموش نکرده‌ایم.»
خانم روت افزود: «همچنین می‌‌خواستیم نشان بدهیم که مناسبات ایران با آلمان یا اروپا را نمی‌توان و نباید به پرونده‌ی اتمی فروکاست. ما باید بیشتر به این فکر ‌کنیم که چگونه می‌توان از سطوح پایین با تبادل فرهنگی، مبادله‌ی دانشجویان و اقدام‌هایی مانند بازگشایی انستیتو گوته در تهران جامعه‌ی مدنی را تقویت کرد و به گفت‌وگوی صریح درباره‌ی وضع حقوق بشر با ناقضان آن پرداخت.»

دیدارهای گروه پارلمانی آلمان

هیئت نمایندگان مجلس آلمان با مجموعه‌‌ای از مسئولان جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو داشته‌اند. علی لاریجانی، رئیس مجلس، محمد جواد لاریجانی، دبیر حقوق بشر قوه‌ی قضائیه، غلام‌علی حداد عادل، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله مقام‌هایی بوده‌اند که گروه پارلمانی آلمان نشست‌هایی با آن‌ها داشت.
حبس روزنامه‌نگاران، مصداق نقض حقوق بشر هیئت آلمانی گفت‌وگویی دو ساعته نیز با منوچهر متکی، وزیر خارجه‌ی جمهوری اسلامی و دیداری با برخی اعضای "انجمن دوستی ایران و آلمان" داشته است.
نشست‌های این هيئت به هواداران دولت محدود نبوده و برخی نمایندگان اصلاح‌‌طلب مجلس، منتقدان دولت و گروه‌هایی از اقلیت‌های دینی زرتشتی، آشوری ‌و ارمنی را نیز در برمی‌‌گرفته است.
رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان در گفت‌وگو با دویچه‌وله درباره‌ی دیدارهای این گروه پارلمانی افزود: «ما سفری نیز به شهر قم و دیدارهایی با روحانیان برجسته‌ی این شهر، از جمله ناصر مکارم شیرازی داشتیم. گذشته از این با هنرمندان عرصه‌ی هنر و موسیقی و همچنین برخی روزنامه‌نگاران و عکاسان نیز دیدارهایی داشتیم.»

تلاش برای آزادی روزنامه‌نگاران

خانم روت همچنین درباره‌ی تأثیر گفت‌وگوها بر سرنوشت دو روزنامه‌نگار آلمانی زندانی در ایران گفت: «مسلما سایه‌ی حبس دو روزنامه‌نگار آلمانی بر سفر ما به تهران سنگینی می‌کرد. به همین جهت بخشی از برنامه‌ی سفر خود را تغییر دادیم و سفر به اصفهان را لغو کردیم؛ چون نمی‌توانستیم از زیبایی‌های این شهر لذت ببریم در حالی که دو روزنامه‌نگار آلمانی در تبریز در زندان بوده و ما موفق به تماس کنسولی با ‌آن‌ها نشده باشیم. مسلما ما در هر فرصت مناسبی درباره‌ی این پرونده با مسئولان ایرانی گفت‌وگو کردیم. البته دیروز (پنجشنبه ۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهر) دسترسی کنسولی از طرف آلمان به زندانیان، ممکن شد.»
خانم روت تاکید کرد که رسیدگی قضایی به پرونده‌ی دو خبرنگار آلمانی باید عادلانه و سریع باشد. او افزود: «از نظر من پایان چنین دادگاهی چیزی جز آزادی این دو روزنامه‌نگار نخواهد بود.»
 علی لاریجانی، از کسانی با هیئت آلمانی دیدار داشته است رئیس فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان در عین‌حال به دویچه وله گفت: «برای من گذشته از دو شهروند آلمانی، بردن نام زندانیانی مانند نسرین ستوده، وکیل، عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و ابراهیم یزدی، وزیر خارجه‌ی سابق ایران در برابر کسانی که ادعا می‌کنند حقوق بشر در ایران نقض نمی‌شود، مهم بود. همچنین سرنوشت فعالان دانشجویی مانند مجید توکلی یا روحانیانی مانند آیت‌الله کاظمینی بروجردی و بهاییانی که به حبس‌های طولانی محکوم شدند، برای من مهم بود.»

در انتظار پاسخ لاریجانی

خانم روت درباره‌ی واکنش مقام‌های ایرانی به نظرات انتقادی هیئت پارلمانی آلمان گفت: «برای نمونه در مورد تقلب در انتخابات آن‌ها موضوع را نپذیرفتند. البته قدرت‌الله علیخانی (از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس) گفت که حکومت‌ها می‌آیند و می‌روند و دولت احمدی‌نژاد هم باید برود. همچنین آقای لاریجانی، رئیس مجلس قول داد به وضعیت افرادی که من از آن‌ها نام بردم، یک به یک رسیدگی کند.»
کلودیا روت افزود: «لاریجانی گفته است که می‌‌خواهد دلیل و پیش‌زمینه‌ی دستگیری کسانی را که برای نمونه در زندان‌ها دست به اعتصاب غذا زده‌اند، برای من توضیح دهد و من در این باره منتظر پاسخ او هستم.»

هیچ نظری موجود نیست: