اسفند ۲۶، ۱۳۸۶

: پيام تبريك آيت الله بروجردي در نوروز سال 1381 خورشيديتكريم اعياد ملي و باستاني در اسلام اصيل :

الف: پيام تبريك آيت الله بروجردي در نوروز سال 1381 خورشيدي:
سلام بر بنيانگذار عيد كه در آيه " تكون لنا عيدا" پايه‏هاى افتخار را براى بشريّت وضع نمود. برداشت همگان از عيدى، منفعت دل است و در لسان اهل حق، اهتزاز پرچم عدالت و آزادي، عيد موعود است. آري، اين دو نعمت عظمي، براي همه زمانها نيكو است و لازم، ديروز، امروز، فردا. اى خداى بزرگ كه عيد را وسيله شادى قرار دادى، عيد ما را تحقق وعده‌هاي باستاني‌ات قرار بده.

ب: بخشي از پيام آيت الله كاظميني بروجردي در آستانه نوروز 1383 خورشيدي:
وقتي مٲمون عباسي پيرامون بزرگداشت عيد نوروز ايرانيان از امام رضا سئوال نمود، ايشان فرمودند: "امر و نهي خاصي در اين زمينه از پيامبر نداشته‌ايم، فلذا بجاست كه شما اعياد ملي ايرانيان را تكريم كنيد و پا به ‌پاي مردم، گرامي داريد كه، " الْاسْلامُ يُحبُّ ما قبْله": اسلام، حافظ سنت‌هاست ".


در گذشته و حال، مراجع تقليد و همچنين علمائي مانند آقايان: مرتضي مطهري، خزعلي، مشكيني، مصباح يزدي، نوري همداني، مكارم شيرازي و قرائتي، اعياد ملي و باستاني را نشانه حماقت، تحجر، ارتجاع و آتش‌پرستي دانسته‌اند و پيرو آن، متاسفانه در حكومت ولايت فقيه، هر ساله شاهد تحقير اعياد باستاني و تلاش براي حذف چنين روزهائي از تقويم و يا جايگزيني آنها با روزهاي مذهبي بوده‌ايم كه همه اين رفتارها بر خلاف تعاليم پيشوايان آسماني بوده است.
مؤمنين مخالف حكومت ديني در ايران، ضمن ابراز تاسف از سركوب مظاهر ملي هموطنان مظلوم خود، بدينوسيله از عموم دلسوزان فرهنگ و تمدن باستاني مي‌خواهند كه چنين تحقيرها و بدعتهائي را به حساب دين و مذهب نگذارند و فراموش نكنند كه شهادت مظلومانه مراجع اصيل شيعه مانند آيت الله العظمي سيد كاظم شريعتمداري و قتل مشكوك و خانه‌نشيني بزرگان تشيع در سه دهه اخير و در نهايت، غل و زنجير بر دست و پاي آيت الله كاظميني بروجردي، همگي گوياي آن است كه اين رژيم، نه تنها دشمن قسم خورده‌ تاريخ و فرهنگ است بلكه قاتل اسلام اصيل نيز بوده و اين دو مصيبت، درد مشترك همه‌ ايرانيان است از هر طيف فكري و عقيدتي!

بيانيه مشترك جمعي از مخالفين دين سياسي
در شهرهاي مختلف ايران ، در آستانه نوروز 1387

هیچ نظری موجود نیست: