بهمن ۲۵، ۱۳۸۶

اين همان مقام رفيع انسانيت است كه خميني وعده اش را داده بود !

خبرگزاری حکومتی مهر : آیت الله هاشمی شاهرودی گفت: وجود سالانه هفت میلیون پرونده قضایی در کشوری با 70 میلیون جمعیت حاکی از حقوق متزلزل مردم و یک آسیب اجتماعی بزرگ است.
رئیس قوه قضائیه، در مراسم دیدار با اعضای دادگستری استان فارس از طریق ویدئو کنفرانس، افزایش ورودی های پرونده های قضایی را غیرصحیح و ناصواب دانست و افزود: وجود شمار زیاد اختلاف و نزاع نشان دهنده این است که ساختار حقوقی و نظم اجتماعی و حقوقی کشور به گونه ای بوده که امنیت قضایی و حقوقی در جامعه متزلزل است و انجام هر کاری مانند صدور چک، اخذ مجوز از شهرداری و... منجر به کشمکش و اختلاف می شود.
وی با تاکید بر اینکه مسائل مذکور امنیت و بهداشت حقوقی جامعه را متزلزل و بیمار کرده است، تصریح کرد: سالانه 10 تا 20 درصد به پرونده های موجود دستگاه قضایی افزوده می شود و در صورت ادامه این روند کشور با خطرات جدی مواجه خواهد شد.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در کشوری مانند هندوستان با یک میلیارد نفر جمعیت در سال فقط چهار میلیون پرونده قضایی تشکیل می شود، عنوان کرد: در کشورهای دیگر شمار ثبتها، نقل و انتقالات، امور بازرگانی، بیمه و صدور دست چکها چندین برابر جامعه ماست اما به اندازه ما پرونده قضایی تشکیل نمی شود.
وي ضمن تاکید بر لزوم پیشيگری از تشکیل پرونده های قضایی در کشور یادآور شد: عدم توجه به امر پیشگیری مانند این است که در جامعه ای به بهداشت جسمی افراد با روشهای پیشگیرانه و کنترل بیماری توجهی نشود و در ازای آن سر هر کوچه یک درمانگاه و بیمارستان احداث کنیم.
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در دیگر کشورها ساختارها به خوبی حفظ شده بیان داشت: در آن جوامع قوانین کاملی در خصوص گمرکات، مسائل بازرگانی و... وجود دارند اما در کشور ما قوانین مربوط به گمرکات عقب افتاده و دارای ساختاری ضعیف بوده و قصد داریم با راه اندازی ستادهای مختلف از جمله مبارزه با قاچاق کالا از بروز مشکلات و تخلفات جلوگیری کنیم.
وي عنوان کرد: با توجه به اینکه منشا این نا امنی های حقوقی در دیگر دستگاه ها است اما دستگاه قضایی زیر سئوال رفته اما همه مدیران بخشها باید با همکاری مناسب نسبت به آسیب شناسی این مسائل اقدام کنند تا جامعه به سطح مناسبی از بهداشت حقوقی دست یابد.

هیچ نظری موجود نیست: